Životnost fasádního polystyrenu EPS

 Datum: 25.2.2014   Kategorie: Zajímavosti 

Jak dlouho vydrží polystyren EPS použitý na zateplení fasády? 

Kolem polystyrenu EPS vždy bylo a asi bude kolovat spousta mýtů a dohadů. V tomto článku probereme jeden z nich a tím je životnost polystyrenu EPS nalepeného na fasádě při zateplení kontaktním způsobem.

 

Jak je známo, tak polystyren EPS je vyráběn dnes velmi moderním způsobem a je důležité ho neporovnávat s jinými druhy polystyrenů, které jsou používány v jiných odvětvích. Polystyren EPS je vyráběn na základě polymerace styrenu a jedná se o zpěňovatelný polystyren. Jinak do skupiny polystyrenů, se kterými se velmi často někteří polystyren EPS pletou, je standardní krystalový polystyren PS, GPPS, který je poměrně křehčí, nežli polystyren EPS, nebo také tzv. houževnatý polystyren s příměsí kaučuku, vyráběný pod označením HPS, IPS nebo HIPS, polystyren extrudovaný XPS, nebo tvrzený polystyren. Druh EPS polystyren s akustickými účinky, což je elastifikovaný polystyren EPS. Také se používá v jiných odvětvích pěnový polystyren, který vzniká tepelnou úpravou zpěňovatelného polystyrenu a také existuje polystyren EPS, který nás zajímá, ten je vyráběn na základě styrenu, malé mléčné perly, nasycené pod tlakem nadouvadlem, uhlovodíkem. Jen pro zajímavost, polystyren byl vynalezen už v roce 1839. Polystyren nalézá své obšírné využití v potravinářství, také jako ochranný obalový materiál a jako výplňový materiál v různých výrobních odvětvích. Důvodem je jeho snadné opracování a tvárnost při výrobě polystyrenu.

 

Ve stavebnictví se používá polystyren EPS ve formě desek, také je používán extrudovaný polystyren XPS, což je polystyren vyráběný extruzí, speciální polystyren s vysokou pevností v tlaku a velmi dobrou odolností vůči zemině a vodě. Jeho nasákavost je velmi nízká, takřka mizivá. Tento extrudovaný polystyren je používán zejména k tepelné izolaci spodní stavby. Námi probíraný polystyren EPS nalézá své využití prakticky v celém domě a jeho stavebních konstrukcích. Postupem doby je ale nahrazován v určitých stavebních konstrukcích minerální vatou, která je na některé zateplení vhodnější.

 

 

Fasádní polystyren EPS je v našem státě stále nejvíce používaná tepelná izolace pro zateplení obvodové stěny, obálky domu. V Evropě je polystyren používán ve stavebnictví jako tepelná izolace poměrně dlouho, první výskyty zateplení se objevovaly někde kolem padesátých let. U nás se začal používat polystyren pro zateplení někdy kolem devadesátých let.

 

Začátky zateplování byly u nás celkem zajímavé a z dnešního pohledu vlastně i k pousmání. Když někde byl dům zateplen, tak to bylo maximálně 5cm tlustým polystyrenem a to ještě kolikrát ani ne celá obvodová stěna, ale jen ta návětrná, nebo jen štít domu.

 

Dnešní zateplení je na úplně jiné úrovni, než bývalo v začátcích, výrobci polystyrenu EPS nejen polystyren vyrábějí, ale poměrně hodně se věnují stálému vývoji a zdokonalování celého kontaktního zateplovacího systému a nakonec se vyvíjí tzv. certifikované fasádní systémy, kdy je stanoveno jak postupovat při zateplení obvodové stěny a co přesně, jaké fasádní komponenty použít. Životnost polystyrenu EPS velmi závisí na správné aplikaci a dodržování předepsaných postupů při použití. V Evropě jsou některé starší domy zateplené polystyrenem přes padesát let a zateplení stále drží a sondy, které byly, provedeny do zateplení potvrdily, že polystyren fasádní vydrží při správném zacházení poměrně dlouho. Tento fakt byl potvrzen a to musíme ještě přihlédnout k tomu, že tehdejší polystyren nebyl na dnešní úrovni. I polystyren EPS je stále vyvíjen, upravován a zdokonalován. Dnes už je každý polystyren EPS vyráběn se samozhášlivou náplní buněk a tím se stává polystyren nesnadno hořlavým materiálem. Vyrábí se také šedý polystyren s příměsí uhlíku (grafitu), který má zase o něco lepší vlastnosti a jeho schopnost reflexe, odrážení tepla je zase další lepší vlastností polystyrenu EPS.

 

Pokud na zateplení je použit kvalitní, značkový polystyren EPS a zateplení je provedeno správně, odborně s použitím správných a kvalitních fasádních komponentů, můžeme se těšit na velmi dlouhou životnost zateplení obvodové stěny.


Realizace kontaktního zateplení

Pokud poptáváte realizaci kontaktního zateplení, vyplňte prosím tento formulář, značně se tím urychlí prvotní návrh a nacenění vaší realizace kontaktního zateplení. Dalším krokem je pak naše osobní návštěva u vás a prohlídka objektu, konzultace před samotnou realizací.


 
Vaše jméno * 
Telefon * 
E-mail * 
Adresa realizace zateplení * 
PSČ * 
Poštovní směrovací číslo
Kolik m2 se bude zateplovat? * 
Jedná se o odhad, pokud neznáte přesné hodnoty, zadejte odhad.
Materiál obvodových zdí? *  Plná cihla
 Dutá cihla (Porotherm)
 Tvárnice (Ytong / Qpor)
 Škvárové tvárnice
 Beton
 Dřevo
 Kámen
 Jiný materiál (napište do poznámky)
Napište materiál převažující v obvodových zdech, je možno vybrat i více druhů.
Tloušťka obvodové zdi domu *  70 cm
 60 cm
 44 cm
 36 cm
 30 cm
 24 cm
 15 cm
 Jiná tloušťka (napište do poznámky)
Vyberte převažující tloušťku obvodové zdi, můžete vybrat i více možností.
Kolik pater má váš dům? *  Přízemní
 1 patrový
 2 patrový
 3 patrový
 Více patrový (uveďte do poznámky počet)
Informace je důležitá ohledně lešení.
Jakou tepelnou izolaci chcete? *  Fasádní polystyren EPS 70 F
 Fasádní polystyren EPS 100 F
 Styrotherm Plus 70 (šedivý polystyren)
 Fasádní vata ISOVER TF
 Fasádní vata Isover NF 333 (lamely)
 Fasádní vata Nobasil FKD
 Fasádní vata Nobasil FKL (lamely)
 Fasádní vata Frontrock MAX E
 Fasádní vata FASROCK
 Fasádní vata FASROCK L (lamely)
 Chci jinou tepelnou izolaci (napište do poznámky)
Vyberte druh tepelné izolace jenž hodláte použít na kontaktní zateplení.
Jakou tloušťku tepelné izolace chcete? * 
Jedná se o orientační tloušťku, ne všechny tepelné izolace nabízejí uvedené tloušťky.
Obvod domu ohledně zateplení soklové části a zakládacích lišt LOS. * 
Tepelná izolace na soklovou část? *  Perimetr SD (tvrzený polystyren)
 Extrudovaný polystyren
 Sokl nebudu zateplovat (mám ho řešený jinak)
Tloušťka tepelné izolace na sokl? * 
Armovací tkanina, perlinka (gramáž/m2) *  145g/m2
 165g/m2
 185g/m2
 Nechám to na vás
Hodnota ovlivňuje pevnost armovací tkaniny
Lišty rohové Hliník nebo Plast? Množství (bm) *  Lišta kašírovaná PVC
 Lišta kašírovaná ALU
 cca 25 bm
 cca 30 bm
 cca 35 bm
 cca 40 bm
 cca 50 bm
 cca 55 bm
 cca 60 bm
 cca 70 bm
 cca 80 bm
 cca 100 bm
 Jiná hodnota běžných metrů (zadejte do poznámky)
Vyberte druh ochranné rohové loišty a množství běžných metrů, kolem oken, dveří a rohů objektu.
Omítka druh? * 
Vyberte jakou chcete omítku (materiál).
Datum realizace? * . .
Kdy byste chtěli započít s realizací?
Poznámky  
Sem napište vše co chcete, na co jsme se neptali a co považujte za důležité.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 6:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné