Zateplení svépomocí

 Datum: 23.7.2012   Kategorie: Rady a návody 

Máte pocit, že můžete zateplit fasádu svého domu svépomocí? Netvrdíme že ne, pokud je člověk zručný manuálně a zvídavý navíc, tak to jde.

Pro tuto možnost Vám nabízíme několik základních rad a informací, které by Vám mohly pomoci. Ať už se jedná o novostavbu či rekonstrukci, dodatečné zateplení, je jasné, že nový kabát vašeho domu bude novým hezčím pohledem na váš dům a budete se tak cítit lépe i doma. Navíc a to až na tom prvním místě vám zateplení domu, jeho obálky, ušetří značnou část peněz, které normálně vynakládáte na topení. Nebo také v letních horkých dnech na chlazení, samozřejmě se toto týká těch, co mají doma klimatizační jednotky. Dobře zateplená obálka domu zvyšuje značně i komfort bydlení v takovém domě v horkých letních měsících. Je ale velmi důležité správně se rozhodnout a provést nejen dobře výběr zateplovacího systému, a to hlavně se rozhodnout zda budete zateplovat fasádní vatou, nebo fasádním polystyrenem, ale také se rozhodnout pro celkový systém. Je lepší si objednat certifikovaný schválený systém, který má dnes už každý výrobce tepelné izolace a to nejen na zateplení fasády.

 

Pak je také důležité, aby se zateplení provedlo správně tak jak má, aby mělo správný a plnohodnotný účinek. Je tedy důležitá cenová kalkulace zateplení, tuto dnes už velmi snadno získáte i na internetu, kde prodejci a také realizátoři ochotně spočítají náklady na komponenty zateplení vašeho domu. Stačí jen poskytnout potřebné informace pro výpočet kalkulace, u nás je to velmi podrobný poptávkový formulář, který nabízí množství informací na výběr, nemusíte tedy nic složitě zjišťovat, ale formulář se vás ptá, máte tam tohle, nebo tohle a vy jen vybíráte. Jedná se o jakousi nápovědu pro vás. Obchodník pak případně zašle, nebo vás kontaktuje s případným doplňujícím dotazem k potřebné informaci pro co nejpřesnější nabídku a kalkulaci komponentů pro zateplení vašeho domu, také Vás může po dohodě navštívit přímo k prohlídce objektu.

 

 

Mezi základní fasádní komponenty patří: zakládací profil LOS, také známá jako LOS lišta s okapničkou, následně rohové kašírované lišty, tyto se liší použitým materiálem na lišta kašírovaná PVC a lišta kašírovaná ALU, také jsou zde různé okenní profily napomáhající zdárnému a kvalitnímu řešení zateplení kolem ostění oken a dveří, balkonů atd. Dále jsou zde jako důležité fasádní komponenty talířové hmoždinky, známé také jako fasádní kotvy, je jich nepřeberné množství druhů a jsou vybírány podle druhu zdiva z něhož je obvodová stěna. Jako další komponenty fasádní je lepidlo na tepelnou izolaci, opět se to liší podle toho, zda se jedná o zateplení fasádní vatou a nebo polystyrenem fasádním. Lepí se dnes také lepící pěnou, což má svoje přednosti a výhody. Také je důležitá perlinka, známá u stavitelů jako armovací sklovláknitá výztužná tkanina. Tato vyztuží povrch společně se stěrkou fasádní a pak už záleží na vás, jaký druh povrchové úpravy zvolíte, kromě klasických probarvených hmot se používají dnes i různé obklady a povrchy napodobující dřevo atd.

 

Další kapitolou je zateplení soklové části domu, což není třeba podceňovat, na toto téma jsme napsali také článek i s fotodokumentací. Ohledně realizace je potřeba dbát na příslušné postupy, které vyžaduje výrobce zateplovacího systému. Jsou zde obecná pravidla pro zateplení fasády, které popisujeme velmi podrobně na našem webu, jedná se o technologický postup při zateplení fasády, pak článek s videem a článek s etapami zateplení, fotodokumentace den po dni s vysvětlivkami. Pokud si tyto články prostudujete a jste manuálně zruční, je opravdu reálné zateplit stavbu svépomocí. Nezapomeňte při realizaci a počítání nákladů na zateplení obvodové stěny počítat také s náklady na lešení, dopravu materiálu, případný stavební dozor, tedy jestli chcete mít jistotu, že vše děláte a postupujete správně.


Související články

Realizace kontaktního zateplení

Pokud poptáváte realizaci kontaktního zateplení, vyplňte prosím tento formulář, značně se tím urychlí prvotní návrh a nacenění vaší realizace kontaktního zateplení. Dalším krokem je pak naše osobní návštěva u vás a prohlídka objektu, konzultace před samotnou realizací.


 
Vaše jméno * 
Telefon * 
E-mail * 
Adresa realizace zateplení * 
PSČ * 
Poštovní směrovací číslo
Kolik m2 se bude zateplovat? * 
Jedná se o odhad, pokud neznáte přesné hodnoty, zadejte odhad.
Materiál obvodových zdí? *  Plná cihla
 Dutá cihla (Porotherm)
 Tvárnice (Ytong / Qpor)
 Škvárové tvárnice
 Beton
 Dřevo
 Kámen
 Jiný materiál (napište do poznámky)
Napište materiál převažující v obvodových zdech, je možno vybrat i více druhů.
Tloušťka obvodové zdi domu *  70 cm
 60 cm
 44 cm
 36 cm
 30 cm
 24 cm
 15 cm
 Jiná tloušťka (napište do poznámky)
Vyberte převažující tloušťku obvodové zdi, můžete vybrat i více možností.
Kolik pater má váš dům? *  Přízemní
 1 patrový
 2 patrový
 3 patrový
 Více patrový (uveďte do poznámky počet)
Informace je důležitá ohledně lešení.
Jakou tepelnou izolaci chcete? *  Fasádní polystyren EPS 70 F
 Fasádní polystyren EPS 100 F
 Styrotherm Plus 70 (šedivý polystyren)
 Fasádní vata ISOVER TF
 Fasádní vata Isover NF 333 (lamely)
 Fasádní vata Nobasil FKD
 Fasádní vata Nobasil FKL (lamely)
 Fasádní vata Frontrock MAX E
 Fasádní vata FASROCK
 Fasádní vata FASROCK L (lamely)
 Chci jinou tepelnou izolaci (napište do poznámky)
Vyberte druh tepelné izolace jenž hodláte použít na kontaktní zateplení.
Jakou tloušťku tepelné izolace chcete? * 
Jedná se o orientační tloušťku, ne všechny tepelné izolace nabízejí uvedené tloušťky.
Obvod domu ohledně zateplení soklové části a zakládacích lišt LOS. * 
Tepelná izolace na soklovou část? *  Perimetr SD (tvrzený polystyren)
 Extrudovaný polystyren
 Sokl nebudu zateplovat (mám ho řešený jinak)
Tloušťka tepelné izolace na sokl? * 
Armovací tkanina, perlinka (gramáž/m2) *  145g/m2
 165g/m2
 185g/m2
 Nechám to na vás
Hodnota ovlivňuje pevnost armovací tkaniny
Lišty rohové Hliník nebo Plast? Množství (bm) *  Lišta kašírovaná PVC
 Lišta kašírovaná ALU
 cca 25 bm
 cca 30 bm
 cca 35 bm
 cca 40 bm
 cca 50 bm
 cca 55 bm
 cca 60 bm
 cca 70 bm
 cca 80 bm
 cca 100 bm
 Jiná hodnota běžných metrů (zadejte do poznámky)
Vyberte druh ochranné rohové loišty a množství běžných metrů, kolem oken, dveří a rohů objektu.
Omítka druh? * 
Vyberte jakou chcete omítku (materiál).
Datum realizace? * . .
Kdy byste chtěli započít s realizací?
Poznámky  
Sem napište vše co chcete, na co jsme se neptali a co považujte za důležité.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 3:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné