Vzduchotěsnost pláště domu a její vliv na energetické ztráty domu.

 Datum: 10.5.2012   Kategorie: Zajímavosti 

První požadavky na vzduchotěsnost opláštění budov jsou zaznamenány někdy koncem devadesátých let minulého století, kdy se začal také objevovat termín nízkoenergetický dům, což bylo označení pro nadstandardně zateplené objekty s velmi vysokým v té době tepelným odporem a tím bylo dosaženo nízkých energetických nákladů na provozování domu.

 

Vzduchotěsnost opláštění domu je řešeno ve spojitosti s větrným zatížením obálky domu a tím i zamezením tepelných ztrát v podobě profukování obálky, pláště domu, tedy konstrukcí domu, které obalují dům jako takový. Samozřejmostí je zřízení rekuperačních jednotek, které řeší větrání vzduchotěsného domu. Zásadní a také základní krok k dosažení vzduchotěsnosti domu je implementace parozábrany do konstrukcí zateplení šikmých střech, tedy konstrukcí krovů a krokví, takových střech a také pokud je použito parozábrany pro dosažení vzduchotěsnosti konstrukcí, kostry dřevostavby. Je nutno dobře zajistit prostupy konstrukcí střechy, komíny a výdechy z koupelen atd. U zděných staveb se toto v minulosti neřešilo, jelikož se počítalo že cihelná, nebo jakákoliv zděná stěna bude automaticky vzduchotěsná a řešily se jen těsnosti otvorů v takových stěnách.

 

Další a nemalou roli ve vzduchotěsnosti domu, jeho obálky hraje zvolený druh zateplení obvodové zdi domu. Je třeba také pomyslet na rizika kondenzátů ve vztahu k použitému zdivu, materiálu obvodové zdi a zvolené tepelné izolace k zateplení obvodové zdi domu, také její tloušťce a tím celkovému tepelnému odporu. Tady záleží na druhu tepelné izolace a druhu zateplení, hlavně jak je vše realizováno. Další důležitou kategorií u vzduchotěsnosti domu jsou okna a dveře, druh a kvalita oken, dveří a hlavně jejich realizace, jak jsou okna, dveře implementována do stěn a jak jsou řešeny funkční spáry oken a samozřejmě i dveří.

 

Dostáváme se k termínu vlhkost v domě a odvětrání vlhkosti nejen po dostavbě, ale zejména při provozu domu řešeného jako vzduchotěsného. Ze staré školy stále ještě slýcháváme, „dům musí dýchat, jak toho chcete dosáhnout, když bude vzduchotěsně uzavřen, budou problémy s vlhkostí“.

 

Dnešní konstrukce ale i ty dřívější mají tzv. vlhkostní tok a vlhkost z konstrukcí odchází, je to základ fyziky. Dům, který je řešen jako nízkoenergetický, nebo chceteli jako vzduchotěsný, má k větrání rekuperační jednotky a tyto řeší i provozní vlhko, ostatní konstrukce mají své hodnoty difuze a pokud je realizováno zateplení domu tak jak má, nebude mít vzduchotěsnost domu žádný vliv na dýchání domu jako takového.

 

Vzduchotěsnost domu, neprůvzdušnost obálky domu, má velký vliv na celkový tepelný odpor domu a jeho energetickou náročnost.


Související články

Dotazy ke článku.

Zde do tohoto formuláře můžete napsat vaše dotazy ohledně tohoto článku, nebo dotazy na použité materiály.

Do formuláře prosím vpište veškerá požadovaná data o vás a informace potřebné k vyřízení dotazu.

 

Se zaslanými daty budeme nakládat podle zákona o ochraně osobních údajů. Data nebudou poskytována dalším třetím osobám.

Obchodní podmínky naleznete zde. 
Vaše jméno  
Vaše telefonní číslo * 
Důvodem je možnost vám váš dotaz zodpovědět případně i telefonicky, pokud se jedná o delší a složitější odpověď.
Váš e-mail * 
Pokud nezadáte správnou e-mailovou adresu, naše odpověď k vám nedorazí a my to nebudeme vědět.
Text dotazu nebo objednávky * 
Zde zadejte text dotazu, libovolně dlouhý a pokud možno podrobný, abychom vám mohli rovnou odpovědět bez dalších zbytečných doplňujících dotazů.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 4:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné