Tepelná izolace vlhkého zdiva.

 Datum: 8.4.2008   Kategorie: Rady a návody 

Hlavní pravidlo je, že provádět zateplení by se mělo jen u suchého zdiva. Což znamená pokud hodláte zateplovat například obvodové zdi fasádním polystyrenem, nebo fasádní vatou, je třeba odstranit příčiny vlhnutí zdiva. Jako příklady uvádíme podříznutí vlhké zdi a vložení izolace zabraňující pronikání vlhkosti. Pokud přesto vlhké zdi osadíme z venkovní strany tepelnou izolací a to zejména VKZS (kontaktním zateplením) s vysokými difusními vlastnostmi, můžeme očekávat že se problémy s vlhkostí zdiva zhorší a to několikanásobně s následnou plísní.

Vlhkost ve zdivu, jenž se doposud odpařovala směrem ven i dovnitř, nemůže najednou odcházet nikam jinam nežli dovnitřních prostor kde je jeho koncentrace větší nežli vně objektu. Tento fakt zjistíme velice brzy a to v podobě vlhkých map na stěnách zejména z vnitřní strany obvodových stěn. Tento jev nás může překvapit i u zdí, které se takto doposud neprojevovaly, jelikož odpařování vlhkosti ven i dovnitř objektu postačilo k tomu aby se vlhkost na venek opticky ani nijak jinak neprojevovala.

Proto je nutné vždy před aplikací kontaktního vnějšího zateplení prověřit stav vlhkosti obvodového zdiva. Pokud si s tímto úkonem nevíte rady a nejste si jisti výsledkem vašeho šetření, poraďte se vždy se specialistou v oboru stavebnictví.