Rozdíl mezi čedičovou a skelnou vatou.

 Datum: 19.7.2007   Kategorie: Zajímavosti 

Označení čedičová vlna? V případě čedičové vlny se jedná o materiál, který má přírodní zdroj! Je to sopečná hornina čedič, který se při výrobě taví, roztavený kámen se rozvlákňuje a přidáním pojiva vzniká kamenná vlna. Obecnější označení je například i minerální vlna, jedná se v podstatě o stejné materiály s podobným názvem.

Každý výrobek z těchto materiálů, ať již se jedná o rohože, pásy, desky apod. musí být odsouhlasen Hlavním hygienikem ČR a tudíž musí být zdravotně nezávadný. Musí projít přísnými zkouškami a získat příslušné certifikáty a atesty akreditovaných zkušeben ČR, některé tyto výrobky jsou také ověřeny i v zahraničí EU. Výrobky na současném trhu, například pod označením Orsil (čedičová vlna), Rockwool (kamenná vlna), jsou vyrobeny z minerální, kamenné (čedičové) vlny a jejich fyzikální a tepelné vlastnosti jsou si velmi podobné.

Například pro zateplení podkroví jsou tyto materiály vhodné, pro montáž je nutno dodržet technologické předpisy výrobce a samozřejmě použít typ výrobku určený pro izolace do střech. Dále je nutno zvolit správnou skladbu střechy, kterou by měl navrhnout projektant.

 

Označení skelná vata? Jedná se o izolaci vyrobenou ze skelných vláken, což je vlastně také přírodní produkt. Každý z nás jistě výrobu skla probíral na základní škole. Tento výrobek také musí být odsouhlasen Hlavním hygienikem ČR a tudíž musí být též zdravotně nezávadný. Mýty o škodlivosti skelných vláken na zdraví lidí jsou přežitkem, dnešní technologie a postupy při výrobě jsou ve shodě s mezinárodními nároky ochrany lidského zdraví.

Tento izolant má vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Dále vyniká vysokou zvukovou pohltivostí, vysokou propustností vodních par. Dobrou vlastností je trvalá odolnost proti vzdušné a kapilární vlhkosti.

Technicky ohledně montáží je vynikající stlačitelnost a ohebnost materiálu umožňuje dokonalé provádění izolace tepelných mostů

Skelná vata zabraňuje množení bakterií a hub. Je chemicky neutrální, nevyvolává korozi. Dále neobsahuje nečistoty a nevláknité částice škodlivé zdraví.

 

Závěrem, rozdíl je vlastně v tom, že jeden produkt je z čedičových tavených vláken a druhý ze skleněných vláken.

Oba produkty mají takřka shodné tepelné odpory. Kamenná vlna je novodobý výrobek a někteří tím tento požadují s názorem že musí být lepší.

To ale neznamená, že kamenná vlna nahrazuje skelnou vatu jako novější a lepší výrobek.

 

Oba materiály jsou svými vlastnostmi a specifikací uplatnění a systémem montáží potřebné. Toto záleží na navrženém projektu a co od izolace očekáváte. Rozdílem zůstává cena obou materiálů. Pak rozhodnutí zůstává na vašich možnostech a hlavně na vašich peněženkách.

 

 

 

 


Objednávka zboží nebo dotaz na zboží.


 

 

 

 

Mailing-list
Přihlašte se k odběru novinek