OSB desky, nebo SDK desky pro stavbu příček a případně šikmin?

 Datum: 4.1.2011   Kategorie: Rady a návody 

Nabízíme vám naše zkušenosti při stavbě příček a šikmin s použitím systému SDK a systému stavěného z OSB desek. Tento článek zhruba porovná oba systémy a použité materiály a dle našich možností porovná i ceny obou systémů.

 

SDK systém zvaný také jako "Sádrokarton" a přesněji suchá stavba pomocí sádrokartonového systému. Tento systém je založen na sádrokartonových deskách, tyto desky jsou vyrobeny ze dvou hlavních surovin: surová sádra a papír (karton). Jen lehce si osvěžíme postup při výrobě sádrokartonové desky, pod článkem je odkaz na přesný a detailní postup jenž jsme na našem webu již publikovali.

 

"Ve stroji, který mele a vypaluje surovou sádru je tato rozmělňována a odvodňována. Přítomná krystalická voda obsažená v sádře se redukuje na čtvrtinu svého výchozího množství. Následně je rozemletá a odvodněná sádra a přísady které jsou v míchačce s nuceným oběhem rozmíchány do pastovité hmoty a naneseny na pohledovou zadní stranu viditelného kartonu a z druhé strany zakryty kartonem zadní viditelné strany a také hlavně kalibrovány na správnou požadovanou tloušťku sádrokartonové desky".

 

OSB desky a jejich systém nacházejí základní kámen v desce OSB a tato je vyrobena na bázi třísek z jehličnatých druhů dřevin a tvrdostí těchto dřevin.

 

OSB desky jsou vyráběny z jehličnatých dřevin, převážně smrkových a také borových a následně jsou tyto třísky spojovány pojidlem, pryskyřicemi a parafinovou emulzí. Postupným tlakem a vysoušením vznikají velice kvalitní OSB desky s potřebnou pevností a odolností a to nejen vůči tlaku, ale také vlhku a dalším povětrnostním vlivům. Nejčastěji jsou u nás používány OSB desky perem a drážkou P+D do vlhka.

 

Toliko na úvod na jakých základech jsou oba systémy suché stavby založeny.
Teď si něco povíme o pracnosti, každý má svůj názor, ale pokud tady publikujeme náš článek a máme sdělit naše zkušenosti, myslíme si, že SDK systém bude asi pracnější co do přesnosti, ale OSB systém zase je složitější na technologie, tedy záleží na vašem rozhodnutí. U OSB systému je totiž strašně důležité, jestli šikmina a nebo příčka z OSB desek bude mít zachovaný ráz dřeva a nebo jestli se bude vytvářet finální plocha a vzhled klasické stěny a malby.

 

Problémem totiž bývá to, že pokud chcete na OSB desky malovat, musíte zařídit, aby na desce malba držela (sama o sobě na tomto povrchu nedrží) a pak je několik možností a postupů jak finální nedřevěnou plochu vyřešit, jedním z nich je penetrace, perlinka, štuk a malba a druhým z nich je penetrace, štuk a malba bez perlinky, ale myslíme si, že by bylo lepší pro zpevnění plochy použít perlinku.

 

Jinak oba systémy jsou založeny na obdobném technologickém stavebním postupu a to vytvořit "rám" rastr do kterého se pak deky OSB nebo SDK šroubují. Dutiny se klasicky vyplňují tepelně izolační vatou a u příček akustickou vatou.

 

Pokud chceme hovořit o finálním povrchu jako malbě, je naším názorem, že je SDK systém oproti systému OSB méně pracnější, důvodem jsou již zmíněné postupy jak na dřevěném povrchu řešit štuk a malbu, zatím co na desce SDK vytvoříme pomocí sádry a finálního tmelu nádherný rovný povrch a ten je vhodný kvůli savosti natřít vhodnou penetrací, zejména když hodláme malbu tónovat. Pak už jen můžeme malovat.

 

Z našeho hlediska, pokud se budeme směřovat na použitý materiál obou systémů jak SDK, tak i OSB systému, je sádrokartonový systém co do nákladů materiálu levnější, jedná se o náš názor a zkušenosti, myslíme si, že se jedná až o 30% rozdíl v cenně.

Nejsme nijak zaujatí, jelikož nabízíme v našem obchodě oba systémy a na obranu OSB desek uvádíme, že jsou oproti běžným sádrokartonovým deskám pevnější a pružnější, odolnější na poškození, údery atd. V případě, že hodláte na stěnu příčky ze systému SDK něco pověsit o větší váze, je třeba s tím již předem počítat a do příčky pod desku sádrokartonu implementovat nosnou zpevňující vzpěru, zatímco OSB deska vydrží poměrně dost, samozřejmě ne do nekonečna.

 

Rezumé, pokud tedy hodláte jako finální povrchovou úpravu provádět malbu, je lepší použít SDK systém pokud nekoukáte na peníze klidně i OSB systém, pokud hodláte mít podkroví anebo příčku v dřevostavbě v rázu dřevěném, je jasná volba OSB deska.


Související články

Dotazy ke článku.

Zde do tohoto formuláře můžete napsat vaše dotazy ohledně tohoto článku, nebo dotazy na použité materiály.

Do formuláře prosím vpište veškerá požadovaná data o vás a informace potřebné k vyřízení dotazu.

 

Se zaslanými daty budeme nakládat podle zákona o ochraně osobních údajů. Data nebudou poskytována dalším třetím osobám.

Obchodní podmínky naleznete zde. 
Vaše jméno  
Vaše telefonní číslo * 
Důvodem je možnost vám váš dotaz zodpovědět případně i telefonicky, pokud se jedná o delší a složitější odpověď.
Váš e-mail * 
Pokud nezadáte správnou e-mailovou adresu, naše odpověď k vám nedorazí a my to nebudeme vědět.
Text dotazu nebo objednávky * 
Zde zadejte text dotazu, libovolně dlouhý a pokud možno podrobný, abychom vám mohli rovnou odpovědět bez dalších zbytečných doplňujících dotazů.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 8:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné