Než se rozhodnete pro nízkoenergetický, pasivní dům, přečtěte si tento článek.

 Datum: 15.11.2011   Kategorie: Zajímavosti 

Než se rozhodnete stavět pasivní, nebo nízkoenergetický dům měli byste vědět několik důležitých informací, které Vám pomohou v rozhodování.

Spousta stavitelů a investorů, kteří postavili nízkoenergetické, nebo pasivní domy jsou zklamáni a své nabité názory o tom jak to nefunguje tvrdě rozhlašují do světa. Spousta z nás neví a nezná základní informace o těchto moderních a energeticky nenáročných stavbách a spousta z nás si myslí, že když si zateplí nadstandardně dům, nebude vlastně už nic platit vyjma elektřiny za svícení a případně vaření v kuchyni... Toto je naprostý omyl a je třeba si uvědomit, že to co říkají odborníci je stále pravda, jen je třeba si srovnat v hlavě, že tvrzení odborníků o úsporách a energetické nenáročnosti nízkoenergetických staveb a pasivních domů má svá pravidla a tyto pokud nebudeme dodržovat nepodpoří úspory energií ve vašem domě.

 

Přeskočíme samotnou stavbu, jelikož náš problém nevzniká při stavbě, budeme zde hovořit o užívání nízkoenergetické, nebo pasivní stavby a předpokladem je, že stavba byla provedena podle projektu sestaveného odborníkem a že jednotlivé stavební konstrukce a tepelné izolace byly aplikovány, realizovány jak má být a že nízkoenergetický, nebo pasivní dům je po energetické stránce plně funkční.

 

Nastává tedy uživatelská část takového domu a tady je nejčastější kámen úrazu. Jak jsem již zmínil, mnoho uživatelů takovýchto taveb si myslí, že tím mají vyhráno a že po dostavbě už budou jen sledovat jak nic neplatí a vše funguje samo. Před rozhodnutím jestli stavět nízkoenergetickou až pasivní stavbu je třeba si uvědomit a smířit se s několika fakty, položím je zde jako otázky a pak napíši odpovědi jak to funguje ve skutečnosti a jak to má být.

 

Základní otázky před stavbou nízkoenergetického, nebo pasivního domu:

 

Jsem zimomřivý, nebo někdo z rodiny či budoucích obyvatel pasivního domu? Jakou teplotu máte doma nejraději a jaké máte rozdílné teploty v částech stávajícího domu či bytu?

 1. Spíte raději v chladu, nebo spíte ve stejně vytopené ložnici jako máte obývací pokoj?
 2. Jste zvyklý mít otevřená okna dokořán po celý rok, či často větráte hodně otevřenými okny i v zimě?
 3. Rádi se pohybujete po svém domě či bytě jen ve spodním prádle neboli nalehko?
 4. Topíte po celý den, nebo máte doma termostat, či termostatické hlavice na radiátorech a poctivě při odchodu do práce snižujete teplotu na potřebné minimum?
  Když jedete na zimní dovolenou snižujete vytápěcí teplotu na potřebné minimum?


Teď odpovědi a informace k položeným otázkám na které jste si určitě již v duchu odpověděli sami:

 1. Pokud jste zimomřivý nebo někdo z rodiny, máte problém. Doporučené teploty odborníky na životní prostředí jsou u obývacích pokojů, pracoven a prostor kde nejvíce pobýváte celý den kolem 22°C, dokonce prý je zdravé mít v těchto prostorách teplotu na hranici neklesající pod 20°C. Studiemi, průzkumy v českých domácnostech bylo zjištěno, že průměrná teplota v denních prostorách bývá udržována na 24 až 25°C, výjimky odhalily teplotní limity udržované na teplotách kolem 27°C, což je nesmysl a není to zdravé.
 2. Ložnice, tedy pokoje kde spíme jsou místnosti ve kterých má být teplota nepřesahující 18°C, dokonce se doporučuje mít nastavenou teplotu na 16°C, je to velmi zdravé na klidný a pro tělo odpočinkový spánek, spí se v nočním oblečení (pyžamu) a pod pokrývkou, člověk má během spánku dýchat ne příliš chladný, ale ani ne suchý teplý vzduch. Průzkumy opět odhalily fakt, že v českých domácnostech bývá "regulována", nebo spíše neregulována teplota na stejnou hladinu jako je v obývacích místnostech, což je jak je uvedeno výše špatně 24 až 25°C.
 3. U pasivních domů bývají implementovány rekuperace vzduchu a tyto mají na starosti kompletní větrání pasivního domu, tento systém je velice efektivní, do domu přivádí čerstvý vzduch a ještě využívá teplotu vydýchaného vzduchu k ohřevu nového vzduchu. Pokud ale patříte mezi ty, kteří rádi pouští do domu chladný čerstvý vzduch okny, nastává problém. Takto se v pasivním domě nedá větrat.
 4. Pokud se rádi pohybujete po domě "na lehko oblečeni" ve spodním prádle, pak je pochopitelné, že někteří z vás nastavujete teplotu na 25°C, asi je to příjemné chodit na lehko doma a odpočinout si od celodenního nošení oblečení, ale je to proti systému nízkoenergetického, pasivního domu. Doma máte být oblečení tak, abyste se cítili příjemně a nemuseli jste kvůli tomu že chodíte po domě, bytě "nazí" přetápět prostory, pak někdo přijde na návštěvu, oblečete se a rázem se všichni potíte a divíte se jaké je vedro. Následně otevřete okna abyste se zchladili a vyvětrali to vedro a energie utíká okny.
 5. Pokud jste zvyklý topit celý den i když nejste v práci, je to nesmysl, pokud odcházíte do práce a v domě nebude nikdo, snižte teplotu na minimum potřebné pro dům a jakmile přijdete domů, jednoduše zvyšte teplotu na potřebnou úroveň, pokud někdo zůstává a bude se pohybovat jen v určitých prostorách, lze snížit termostatickými hlavicemi v nepoužívaných prostorách domu na minimum. Odborníci tvrdí, že teplota na chodbách a toaletách má být kolem 15°C, divili byste se, kolik tímto ušetříte za topnou sezónu energie a tím i peněz. Jediná výjimka je koupelna, je třeba nastavit regulaci tak, aby v době kdy se většinou koupete, nebo koupete děti byla teplota nastavena na 24°C, ale pak ji snížit, s teplotou je třeba neustále pracovat. Stejně tak jako když jdete do práce a opouštíte na většinu dne dům se máte chovat, když jedete na zimní dovolenou, není třeba, abyste zbytečně topili, když doma nejste a dnešní vytápěcí systémy mají rychlý nástup, takže po návratu mrznout nebudete, navíc lze dnes už řešit regulaci topení na dálku a s předstihem. Stejně tak je to s ohřevem uživatelské vody na koupání atd. Boiler, ohřívač vody vypnout, jinak stále dokola bude ohřívat vodu a zbytečně.


Závěrem je třeba si uvědomit, že pokud nehodláte z některých výše uvedených standardů - teplotních zlozvyků českých domácností slevit, buďto nestavte nízkoenergetický, pasivní dům, nebo nečekejte takové úspory jak vám byly deklarovány projektanty a energetickými odborníky. Nízkoenergetický, pasivní dům dokáže fungovat a ušetřit hromadu financí ale jen tehdy, pokud jsou dodržována uživatelská pravidla, asi tak jak jsou popsána na hrubo výše. Na nettu jsou různá fóra a diskusní blogy, kde se o tomto lidé - uživatelé nízkoenergetických, pasivních domů zmiňují, ale málokdo z nich tam napíše, že "honí" v celém objektu teplotu na 24°C a to 24 hodin denně, pak jsou úsporná řešení ne k ničemu, úspora je vždy, ale nemají takovou účinnost jakou by měla při dodržování pravidel užívání těchto nízkoenergetických, pasivních domů.