Návratnost zateplení domu

 Datum: 10.4.2012   Kategorie: Rady a návody 

Často si majitelé domů kladou otázky typu: „Je moje zateplení natolik účinné, že se návratnost projeví rychle?“. Nebo: „Jak dlouho se budou investice do zateplení domu vracet?“.

V dnešní nahnuté ekonomické situaci je pro většinu běžných lidí problém vynaložit větší investice například do dodatečného zateplení dříve postaveného domu, kde návratnost na vynaložené investice na zateplení bude samozřejmě menší. Netvrdím, že nulová, ale menší nežli u nově postavených domů, které jsou i konstrukčně lépe vymyšleny a přizpůsobeny pro zateplení a vůbec současný trend ubírající se k nízkoenergetickým a pasivním domům.

 

Dodatečně zateplený dům bude mít vždy nedostatky, jenž budou způsobeny konstrukcemi, které půjdou hůře zateplit dodatečně, navíc se u některých domů k řádnému zateplení nedostaneme a pak je třeba si rozmyslet, jestli se bude tohle a nebo něco jiného bourat a to bude stát další peníze. Ano je to tak, nově postavený dům je již v projektu připraven na zateplení a tak například nebudeme muset přemýšlet nad tím, jestli se budou při zateplení fasády, obálky domu přesazovat okna a případně je celá měnit za novější s lepším tepelným odporem. Dále ohledně zateplení šikmé střechy mnozí nechtějí řešit podkroví a jeho záklop, a tak jen při opravě střechy a sejmutí krytiny vymění tepelnou izolaci za jinou a to je také škoda, tepelná izolace má být vložena i pod krokvemi, jelikož tato pro mnohé nedůležitá vrstva tepelné izolace překryje tepelné mosty v podobě krokví a už vůbec nechci rozvádět výpočetní teorii, že plocha krokví je cca 30% střechy a tak je tato část střechy nezateplená. Dřevo není tak dobrý tepelný izolant, jak si mnoho lidí myslí. Dalším velkým zásahem by bylo zateplovat podlahy, znamená to bourat a dělat celou skladbu podlahy znova a nebo to řešit složitým způsobem? Nebo jen vyměnit, přeložit plovoucí podlahu (krytinu) a vložit pod ní novější, silnější Mirelon. A to už vůbec nemluvím o zateplení a kvalitní izolaci základů domu, nebo základové desky, to se dříve většinou neřešilo, řešila se jen voda, hydroizolace základů. Toliko porovnání a vysvětlení, že dodatečné zateplení nebude nikdy mít takovou účinnost a tím pádem i návratnost jako zateplení rovnou realizované při stavbě a pečlivě řešené za pomocí energetika a projektanta.

Teď jaké další přínosy má zateplení pro Vás kromě tepelně izolačních účinků a tím ušetření peněz za vydané energie? Jedním z účinků, který si stavebníci, zejména samostavitelé moc neuvědomují je to, že zateplený dům je také chráněný proti všem ostatním vlivům jako je voda, horko, vítr. Tyto přírodní vlivy mají neblahé účinky na stavební konstrukce domu, stavby jako takové a zateplení tyto konstrukce dokonale chrání, tedy je li provedeno kvalitně. Tím, že jsou stavební konstrukce a součásti domu chráněny, dům pomaleji stárne a to je další přínos pro Vás a Vaší peněženku. Týká se to nejčastěji střechy a její konstrukce, pak obvodové stěny a soklové části domu, čímž nechci říct, že ostatní konstrukce nejsou důležité. Tímto je řečeno, jaké konstrukce to nejvíce odnášejí.


Tímto se dostáváme k faktům, že tepelná izolace není jen od toho, aby v době chladnějších dnů šetřila peníze za topení. Tepelná izolace také chrání Váš dům od přehřátí a pokud je dobře zateplení například střechy provedeno, tak Vás tepelná izolace, zateplení chrání od profukování, což je jeden z faktorů úniků tepla z domu, ale i vnikání tepla do domu v horkých letních dnech, zejména se to týká podkroví, tedy míst těsně pod střechou. V neposlední řadě má také zateplení domu vliv na komfort bydlení, třeba i v podobě eliminace hluku, spousta tepelných izolací je také akustických, což spoustu lidí ani nezajímá. Ale je příjemné, když pak ten klid pocítíte a ty rozdíly jsou veliké a prokázané měřením u stejných domů, kde byla použita akustická, tepelná izolace a na druhém tepelná izolace bez akustických účinků, toto se týká zejména tepelných izolací ve formě minerální vaty.


Nakonec je tady vliv důležitý na návratnost zateplení a to lidský faktor. Pokud si budeme provádět zateplení sami a to ať už u dříve postaveného domu a nebo během stavby domu nového, tak se tím výrazně ušetří za stavební, realizační firmu. Samozřejmě je třeba zamyslet se nad realizací samotnou. Máme na to, bude to provedeno kvalitně, nebo to budou vyhozené peníze a účinek bude poloviční pro nedostatek informací při realizaci a z důsledku malé praxe a zkušeností se zateplováním? Podstatný faktor který má vliv na celkovou návratnost a dobu návratnosti zateplení je také výběr a cena tepelné izolace a samozřejmě jejích komponentů, například u fasády jsou fasádní komponenty velmi vlivnou částí ohledně peněz za ně. Další náklady jako je lešení, nebo zapůjčení strojů a doprava materiálu na stavbu. To vše má vliv na konečnou cenu a nezapomeňte to zahrnout do celkových nákladů na zateplení. Rozdíl v době návratnosti na zateplení hraje i druh energie na vytápění a její cena, například vytápění na tuhá paliva, třeba dřevo, které někde dobře a levně pořídíme a sami posekáme a nařežeme, je velkým pomocníkem při návratnosti zateplení.


Na závěr musím konstatovat, že obecně nelze vytvořit nějaký vzorec na návratnost zateplení ať už dodatečného, nebo u stavby nového domu. Je tedy nasnadě, že je třeba si spočítat, kolik nás stojí vytápění domu podle druhu paliva a nebo energie, kterou používáme na vytápění domu. Pak je potřeba zjistit přesně náklady na vytápění a u některých domů, které jsou osazeny i chladícími jednotkami (klimatizacemi) pro letní dny, je i toto náklad a tepelná izolace tady dokáže hodně ušetřit. Samozřejmě je potřeba dodržovat určitá pravidla pro používání klimatizací, rekuperačních jednotek a celkově dodržovat pravidla pro větrání domu. Jakékoliv zateplení bude mít vždy vliv na Vaší peněženku, nakonec i to třeba hůře provedené, jen návratnost bude delší a jsou tady i místa na zateplení, která nevyjdou draze a mají účinnost, místa kde se nemusí tolik řešit estetika a přitom zlepší celkový stav domu, třeba stropy garáží a stěny garáží sousedící s případným obytným prostorem. Zateplení stropu nevytápěných sklepů, tam všude se může řešit zateplení bez velkého důrazu na vzhled a estetiku, jsou to méně využívaná místa, která nás vzhledově netrápí a přitom mohou ušetřit na zateplení na energiích.


Související články

Dotazy ke článku.

Zde do tohoto formuláře můžete napsat vaše dotazy ohledně tohoto článku, nebo dotazy na použité materiály.

Do formuláře prosím vpište veškerá požadovaná data o vás a informace potřebné k vyřízení dotazu.

 

Se zaslanými daty budeme nakládat podle zákona o ochraně osobních údajů. Data nebudou poskytována dalším třetím osobám.

Obchodní podmínky naleznete zde. 
Vaše jméno  
Vaše telefonní číslo * 
Důvodem je možnost vám váš dotaz zodpovědět případně i telefonicky, pokud se jedná o delší a složitější odpověď.
Váš e-mail * 
Pokud nezadáte správnou e-mailovou adresu, naše odpověď k vám nedorazí a my to nebudeme vědět.
Text dotazu nebo objednávky * 
Zde zadejte text dotazu, libovolně dlouhý a pokud možno podrobný, abychom vám mohli rovnou odpovědět bez dalších zbytečných doplňujících dotazů.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 4:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné