Mýty o polystyrenu...

 Datum: 12.1.2008   Kategorie: Zajímavosti 

Za posledních třicet let bylo v celé Evropě zatepleno spousta domů zejména polystyrenem. Tento fakt přispívá k názoru, že polystyren je v poměru cena a kvalita to nejlepší řešení.

Mýtus že pokud zateplíme dům polystyrenem přestane dýchat je naprosto nepodložený názor. Dům je v podstatě jako objekt přirovnatelný k lidskému tělu. Stejně tak jako člověk dýchá nosem a ústy, tak i váš dům je větraný okny a dveřmi, až v poslední řadě můžeme přemýšlet o dýchání zdmi (v podstatě minimum). 

Hlavně je pak dům závyslý na vámi zvoleném ventilačním systému. Jedná se hlavně o odvětrání míst kde se vytváří nejvíce páry a kondenzátů. Tedy koupelnykuchyně, technické místnosti (prádelny atd.). Kuchyně jsou dnes podle posledních trendů v projektování rodinného bydlení součástí hlavního obytného prostoru a ten musíme větrat. Pokud nemáte zvolený správný systém ventilace a odvětrání tak se samozřejmě začnou tvořit uvnitř domu kondenzáty a celý dům začne vlhnout s následným problémem plýsní (v nejhorším případě).

 

V případě že zvolíte polystyren, je pak nejdůležitější zvolit správnou tloušťku polystyrenu pro váš druh a tloušťku obvodové zdi. Závěrem je třeba konstatovat, že polystyren je vhodný tepelný izolant pro zateplení vašeho domu. Pokud je systém VKZS "polystyren" správně aplikován viz obr. pod textem, tak je jen na vás zda budete v domě dostatečně větrat a používat větrání a ventilační systémy v koupelnách a kuchyních. Důležité je i správné nastavení topného systému v domě, ten samozřejmě ovlivní teplotu v domě a je na vás zda budete větrat ve správném poměru k venkovní teplotě a udržovat v domě optimální teploty a vlhkosti. V případě že se rozhodnete pro polystyren jako zateplení vašeho domu, tak je třeba dbát jen na správnou aplikaci  viz obr. pod textem a tloušťku polystyrenu v neposlední řadě hlavně správné odvětrání objektu. Pak se není čeho obávat.

Upozornění: "tento článek nepojednává o porovnání fasádního polystyrenu s fasádní vatou".

Pod textem naleznete obrázek průřezu správnou aplikací systému VKZS polystyren fasádní.

 

TI JC 12.1.2008