Již brzy začne sezóna zateplování

 Datum: 4.4.2013   Kategorie: Rady a návody 

Počasí se snad už brzo umoudří a budeme moci započít s plánovaným zateplováním budov, které nám následně zvýší komfort bydlení a také ušetří peníze za energie v dalších letech, což je v dnešní době důležité.

Zateplení je stále považováno za hlavní programový bod ve stavebních pracích a to ať už se jedná o dodatečné zateplení anebo zateplení novostaveb, nejvíce prováděné zateplení je zateplení obálky budovy, tedy zateplení obvodové stěny objektu jako takového. Jelikož se stále setkáváme s milnými postupy při zateplení kontaktním způsobem, zopakujeme vám důležité informace, které vás navedou a tu správnou cestu a správný směr, aby bylo vše dobře provedeno.


Základem je uvědomit si, že zateplení u dříve postaveného objektu se liší od zateplení novostavby. U zateplení novostavby můžeme některé stavební postupy přizpůsobit následnému kontaktnímu zateplení. Můžeme namontovat okna do stavebních otvorů podle potřeby a to tak, abychom mohly použít potřebnou tloušťku tepelné izolace, což bývá polystyren anebo vata fasádní, což u dodatečného zateplení často bývá problém a stojíme před rozhodnutím, jestli použijeme větší tloušťku tepelné izolace s dopadem na více zapuštěná okna a tím pádem méně světla v interiéru anebo se rozhodnout posunout okna směrem ven a získat tak možnost použít větší tloušťku tepelné izolace. Samozřejmě, že je rozdíl, když polystyren anebo vata fasádní je o několik centimetrů silnější, je to kolikrát podstatný rozdíl a často se nás lidé ptají, je rozdíl, když použiju polystyren EPS 70 F v tloušťce 10cm a nebo 12cm? Odpověď je ano, je to rozdíl, ten rozdíl je 0,52 jednotky tepelného odporu a to je sakra rozdíl. Je třeba sledovat nejen lambdu, součinitel tepelné vodivosti, ale i tepelný odpor, ten je počítán s ohledem na tloušťku tepelné izolace a polystyren fasádní má lambdu 0,039 a nárůstem tloušťky narůstá i hodnota tepelného odporu.


Další častou otázkou je rozhodování jakou tepelnou izolaci vlastně pro kontaktní zateplení použít. Jestli polystyren fasádní anebo vata fasádní, je třeba sledovat vlastnosti těchto tepelných izolací a mezi lidmi jsou fámy o tom, že vata fasádní použitá při zateplení kontaktním způsobem umožňuje objektu dýchat obvodovou stěnou. Toto tvrzení nemá plnohodnotnou váhu, sama o sobě vata fasádní umožňuje prostup vzduchu a tím i v něm obsažených par, samozřejmě na rozdíl od druhé nejčastěji používané tepelné izolace, kterou je polystyren fasádní. Jenom že, nikdo se nezabývá dalšími vlivy, které následně prostupu vzduchu brání a tím i odvodu toliko probírané vlhkosti. Pokud na desku fasádní vaty naneseme stěrku na bázi cementové malty a na ni omítku, tak už nám toho moc prostupovat skrze tuto skladbu nebude. Toto je jasné a logické vysvětlení a to bez ohledu na to, že stejně objekt nedýchá stěnami, ale okny a dalšími možnostmi, jako je klimatizace anebo rekuperace, každopádně, pokud nebudete objekt větrat okny anebo zmíněnou technologií, tak vám nepomůže žádná prodyšná tepelná izolace, ať už bude sebe propustnější. Polystyren fasádní je a bude nejspíše nadále tou nejlevnější a dostatečně účinnou tepelnou izolací pro kontaktní zateplení. Vata fasádní má své neocenitelné vlastnosti, je na tom lépe s akustikou a to hlavní je to, že je naprosto nehořlavá, zařazená v třídě požární reakce na oheň „A1“, což polystyren není, tak že polystyren podle stavebních norem nelze použít pro vysoké budovy, jako jsou například bytové domy atd. Nakonec tady ale hraje velkou roli cena za zateplení a tady s tím vata fasádní opravdu zahýbe, jelikož je o dost dražší nežli polystyren fasádní. Je tedy nakonec na investorovi, jak se rozhodne a kolik chce do zateplení investovat, samozřejmě že vata fasádní má většinou o dost lepší tepelně izolační účinky, což polystyren fasádní, často nemůže dohonit, jedině nárůstem tloušťky. Je to tím z čeho jsou obě tepelné izolace vyrobeny. Jediný výrobek z této kategorie, který dokáže konkurovat lambdou je tak zvaný šedý polystyren EPS, který je vyroben tak, že do každé je do něj při výrobě přimíchán grafit, uhlík, což má za následek jeho velmi dobrou lambdu 0,032 a také reflexní odrazovou účinnost.

 


Stále tady platí, že je potřeba se domluvit a přizvat odborníka, nejlépe projektanta energetika, který vám pomůže stanovit druh tepelné izolace, doporučit jestli je pro váš objekt je lepší polystyren fasádní anebo vata fasádní, jakou tloušťku tepelné izolace v kontextu s použitým zdivem a samotnou tloušťkou obvodové stěny použít. Je to důležité kvůli možnosti vzniku rosného bodu uvnitř konstrukce obvodové stěny anebo v místě, kde se setkává tepelná izolace s obvodovou stěnou, tento problém pak může poškodit po nějakém čase konstrukci obvodové stěny a zapříčinit její destrukci a to by byl opravdu velký problém.

 

Nakonec po všech doporučeních jste tady vy a musíte se rozhodnout jak vše nakoupit a dořešit, nebo můžete pozvat odbornou firmu, která vám vše spočítá, doporučí, zaveze a zrealizuje na klíč. Naše společnost nabízí takovou službu také, dokonce můžete vyplnit formulář na našem webu, kde se vás na vše vyptáme a na základě otázek a nabízených odpovědí v našem formuláři pro kontaktní zateplení obdržíte hrubý odhad investice do zateplení vašeho domu.


Související články

Realizace kontaktního zateplení

Pokud poptáváte realizaci kontaktního zateplení, vyplňte prosím tento formulář, značně se tím urychlí prvotní návrh a nacenění vaší realizace kontaktního zateplení. Dalším krokem je pak naše osobní návštěva u vás a prohlídka objektu, konzultace před samotnou realizací.


 
Vaše jméno * 
Telefon * 
E-mail * 
Adresa realizace zateplení * 
PSČ * 
Poštovní směrovací číslo
Kolik m2 se bude zateplovat? * 
Jedná se o odhad, pokud neznáte přesné hodnoty, zadejte odhad.
Materiál obvodových zdí? *  Plná cihla
 Dutá cihla (Porotherm)
 Tvárnice (Ytong / Qpor)
 Škvárové tvárnice
 Beton
 Dřevo
 Kámen
 Jiný materiál (napište do poznámky)
Napište materiál převažující v obvodových zdech, je možno vybrat i více druhů.
Tloušťka obvodové zdi domu *  70 cm
 60 cm
 44 cm
 36 cm
 30 cm
 24 cm
 15 cm
 Jiná tloušťka (napište do poznámky)
Vyberte převažující tloušťku obvodové zdi, můžete vybrat i více možností.
Kolik pater má váš dům? *  Přízemní
 1 patrový
 2 patrový
 3 patrový
 Více patrový (uveďte do poznámky počet)
Informace je důležitá ohledně lešení.
Jakou tepelnou izolaci chcete? *  Fasádní polystyren EPS 70 F
 Fasádní polystyren EPS 100 F
 Styrotherm Plus 70 (šedivý polystyren)
 Fasádní vata ISOVER TF
 Fasádní vata Isover NF 333 (lamely)
 Fasádní vata Nobasil FKD
 Fasádní vata Nobasil FKL (lamely)
 Fasádní vata Frontrock MAX E
 Fasádní vata FASROCK
 Fasádní vata FASROCK L (lamely)
 Chci jinou tepelnou izolaci (napište do poznámky)
Vyberte druh tepelné izolace jenž hodláte použít na kontaktní zateplení.
Jakou tloušťku tepelné izolace chcete? * 
Jedná se o orientační tloušťku, ne všechny tepelné izolace nabízejí uvedené tloušťky.
Obvod domu ohledně zateplení soklové části a zakládacích lišt LOS. * 
Tepelná izolace na soklovou část? *  Perimetr SD (tvrzený polystyren)
 Extrudovaný polystyren
 Sokl nebudu zateplovat (mám ho řešený jinak)
Tloušťka tepelné izolace na sokl? * 
Armovací tkanina, perlinka (gramáž/m2) *  145g/m2
 165g/m2
 185g/m2
 Nechám to na vás
Hodnota ovlivňuje pevnost armovací tkaniny
Lišty rohové Hliník nebo Plast? Množství (bm) *  Lišta kašírovaná PVC
 Lišta kašírovaná ALU
 cca 25 bm
 cca 30 bm
 cca 35 bm
 cca 40 bm
 cca 50 bm
 cca 55 bm
 cca 60 bm
 cca 70 bm
 cca 80 bm
 cca 100 bm
 Jiná hodnota běžných metrů (zadejte do poznámky)
Vyberte druh ochranné rohové loišty a množství běžných metrů, kolem oken, dveří a rohů objektu.
Omítka druh? * 
Vyberte jakou chcete omítku (materiál).
Datum realizace? * . .
Kdy byste chtěli započít s realizací?
Poznámky  
Sem napište vše co chcete, na co jsme se neptali a co považujte za důležité.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 3:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné