Jak vyvětrat dům, ale neztrácet teplo?

 Datum: 22.2.2012   Kategorie: Zajímavosti 

Většina z nás hodlá pokud staví dům při jeho následném provozu ušetřit a to se týká zejména udržení tepla v domě a tím i komfortního bydlení v domě. Jednou z důležitých složek je kvalitní žití v domě a s tím úzce souvisí i větrání v domě a kvalitní přísun čerstvého vzduchu, v domě se prostě za cenu ušetření a tepla nemůžeme udusit!

 

Dospělý člověk potřebuje pro kvalitní dýchání a pohodu cca 20 až 30m3 za hodinu a při tom vyprodukuje cca 15 až 20m3 oxidu uhličitého za stejnou dobu. Tím je dané, že v zimě běžný dům, kde se větrá okny a podobnými stavebními otvory má nemalé energetické ztráty v podobě větrání, samozřejmě s představou, že budeme udržovat nastavený komfort tepla a dýchání. Kromě oxidu uhličitého, který uvolňuje vaše tělo při metabolismu a dýchání se také do interiéru domu uvolňuje z vašeho těla vodní pára a těkavé látky na bázi organických základů. Jako měřítko je pro měření kvality tohoto ovzduší používáno Pettenkoferovo kriterium, zde je používána koncentrace oxidu uhličitého jako indikace znečištění vzduchu lidským organismem, přičemž optimální koncentrace oxidu uhličitého nemá překročit hodnotu 0,1% celkového objemu vzduchu. To už se jen okrajově zmiňuji o plynovém sporáku, nebo krbu a dnes běžně přítomná laserová tiskárna v každém druhém domě, která do ovzduší vypouští menší množství jedovatého ozónu, sprchování, vaření a praní prádla uvolňuje nezanedbatelné vlhkosti do prostor a v prádelnách, kuchyních a koupelnách se pak trvalá koncentrace vodních par v ovzduší často mění na plísně ve zdech, podlahách či stropech.

 

Z tohoto všeho plyne jasná informace, lidský organismus se bez větrání v uzavřeném prostoru neobejde a proto musíme vzduch měnit a když budeme běžným větráním okny vypouštět energii v podobě tepla ven přijdeme o peníze, jak tedy na větrání tak, abychom o těžce zaplacené teplo v domě nepřišli?

 

Navíc dnes prosazované nízkoenergetické domy a pasivní domy jsou založené hlavně na vzduchotěsnosti, ta zaručuje, že zateplení není zbytečné, jelikož zateplení s úniky tepla netěsností oken a stavebních konstrukcí je vyhazování peněz!

 

REKUPERACE VŠE VYŘEŠÍ...

Řešením je rekuperace, tato zajistí trvalý a dostatečný přísun čerstvého vzduchu do objektu s potřebným předehřátím tohoto čerstvého vzduchu a k tomuto ještě použije již vydýchaný a znehodnocený vzduch, který přes rekuperaci odchází do exteriéru, ven z domu. Rekuperace je podle mě neodmyslitelná součást nízkoenergetického až pasivního moderního domu a vůbec moderního bydlení. Je to důmyslný systém, který navíc šetří vaše peníze a využije prakticky všechno, zároveň přináší potřebný komfort a kvalitní dýchání v interiéru domu. Rekuperace řeší odvod vlhkosti a prachu z ovzduší, filtry zajistí čištění nasávaného vzduchu z venčí a vše je řešeno automaticky za pomocí čidel, termostatů a nastavením systému, kde si můžete nastavit teplotu v každé místnosti. Rozvod vzduchu do každé místnosti zajistí odtah špatného vzduchu a přísun čerstvého upraveného vzduchu do každé místnosti. Navíc je možno tento systém rozšířit o klimatizační, chladící jednotku. Ohledně topení rekuperace zajistí v případě potřeby přihřátí přicházejícího vzduchu, ale to jen v případě, že odcházející teplý, ale špatný vzduch nedokáže ohřát přicházející vzduch na požadovanou hodnotu, což je jen zřídka, pokud budeme dodržovat teplotní limity doporučené pro obytné prostory rodinného typu, o tomto pojednával náš jiný článek. Tento řešil přetopené prostory a tím ztráty energie a vlivy na lidské zdraví a nakonec i vaší peněženku.

 

Rekuperace zajistí kvalitní větrání a omezí, vlastně zamezí ztrátám na energiích na vytápění prostor interiéru, řešením je tedy rekuperační jednotka.

 


Dotazy ke článku.

Zde do tohoto formuláře můžete napsat vaše dotazy ohledně tohoto článku, nebo dotazy na použité materiály.

Do formuláře prosím vpište veškerá požadovaná data o vás a informace potřebné k vyřízení dotazu.

 

Se zaslanými daty budeme nakládat podle zákona o ochraně osobních údajů. Data nebudou poskytována dalším třetím osobám.

Obchodní podmínky naleznete zde. 
Vaše jméno  
Vaše telefonní číslo * 
Důvodem je možnost vám váš dotaz zodpovědět případně i telefonicky, pokud se jedná o delší a složitější odpověď.
Váš e-mail * 
Pokud nezadáte správnou e-mailovou adresu, naše odpověď k vám nedorazí a my to nebudeme vědět.
Text dotazu nebo objednávky * 
Zde zadejte text dotazu, libovolně dlouhý a pokud možno podrobný, abychom vám mohli rovnou odpovědět bez dalších zbytečných doplňujících dotazů.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 6:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné