Dřevostavby vs. voda, pravdy a pověry

 Datum: 15.1.2016   Kategorie: Zajímavosti 

Voda je všeobecně brána jako dobrý přítel, ale špatný pán. Důvodem jsou její neuvěřitelné možnosti, pokud ji dokážeme korigovat, ale v případě nežádoucí přítomnosti dokáže voda napáchat mnoho škod.

V případě staveb je voda odvěkým problémem hlavně pro spodní stavby, ale o tom jsem se již rozepisoval v našem článku “Zdroje stavebních vlhkostí”, který pojednává o všeobecných problémech s vodou a vlhkostmi z pohledu stavitelství. Jak se jim bránit a na co si dát pozor?

 

Tento článek je věnován přímo problematice dřevostaveb ve spojitosti vody a vlhkostí. Probereme základní pojmy a také vyvrátíme pár mýtů a pověr, které mezi lidmi jsou v této problematice.

 

Dřevo zná prakticky každý z nás a myslím si, že pro většinu lidí je to příjemný materiál, tedy pokud je v pořádku a v dobrém stavu. Pokud je dřevo nepoškozené a nenapadené plísněmi a houbami či jiným způsobem znehodnoceno, pak je to materiál příjemný jak na omak, tak i z pohledu pachu. Navíc se jedná o ryze přírodní materiál. V tom se určitě všichni shodneme. Kdo tedy nechce klasickou, zděnou stavbu, volí dřevostavbu a pro něj jsou tyto informace důležité při rozhodování co a jak provést a použít.

 

Každý ví, že dřevo vodu nemusí, tedy až na určité výjimky, které většinou pocházejí z exotických krajin. Známý je například teak, nebo eukalypty, bangkirai a cumaru, kusia, je jich celkem dost a z některých se staví i lodě, nebo jejich části. Toto jasně hovoří o jejich odolnosti z pohledu vody a vlhkosti. Bohužel se ale také jedná o drahé dřeviny, proto se z nich v našich končinách dřevostavby moc nerealizují, ale používají se jen pro jejich menší části (terasy, obklady, pergoly apod.).

 

V moderním celosvětovém stavitelství v kategorii dřevostaveb bývají velmi často používány impregnované, vlhku odolné konstrukční desky, známé také jako OSB desky, které jsou vyrobeny z dřevěných štěpků či hoblin, které jsou ve vrstvách orientovány tak, aby tato deska byla pevná. Základem jsou tedy dřevěné části. Konkrétně se nejvíce používají štěpky z borovice a smrku. Vše je spojeno speciálním procesem a za použití pojiva do velmi pevné desky. Nejčastěji jsou tyto OSB desky používány při výrobě celých stěn, panelů, anebo při realizaci sendvičových stěn.

 

 

Některé exotické dřeviny nejsou vhodné pro dřevostavby i z důvodu dalších svých vlastností, jako je nadměrné vysychání v našem mírném pásmu. Pak vzniká v těchto dřevinách velké množství prasklinek, které jsou navíc i nevzhledné.

 

Je třeba si ale uvědomit, že takové dřevo v našem pásmu může mít po čase i jiné vlastnosti. Z obecného pohledu tedy dřevo a voda nejsou přátelé a voda má a měla na dřevo neblahý vliv. Nicméně se to nedá takto globálně konstatovat. Záleží na mnoha dalších okolnostech. Pokud by to bylo takto dané, tak by dřevostavby neměly šanci v konkurenci se zděnými objekty obstát.

 

Ohledně reakcí a odolnosti dřeva vůči vodě jako takové, můžeme hovořit i o reakcích dřeva z našich končin, je to druh od druhu jiné. Například velmi odolnou dřevinou z pohledu vody je i dub, který pod vodou může vydržet poměrně dlouho, prakticky neomezeně a na suchu odolává stáří až stovek let. Je ale důležité, jak to je s vodou.

 

Pokud budu dřevo namáčet v cyklech, tedy nebude trvale pod vodou, nebo bude nasáklé vodou na vzduchu a vysychat a tohle se bude neustále opakovat, začne se znehodnocovat.

 

Dochází k tomu, jelikož dřevo je nasákavé a při delším ponoření do vody se nasákne a nabobtná. Po odchodu vlhkosti se zase seschne. Díky těmto cyklům nastává změna struktury dřeva, vznikají trhliny ve struktuře, které pak při následném styku s vodou zadržují vodu jako malé sklípky. Tím pádem vysychání dřeva je delší a delší, jelikož obsah vody se v těchto trhlinách stále zvětšuje společně s tím jak se tyto trhliny a jejich počet zvětšují.

 

Cykly přijímání vody a opětovným vysycháním je narušen trhlinami i povrch dřeva a ten pak umožňuje snadnější vstup dřevokazného hmyzu do dřeva jako takového. Když už jsme u dřevokazného hmyzu, tak ten si vybírá právě dřevo, které je vlhčí, stejně tak je to s houbami. Díky tomu pak může dřevo hnít. Nejhorší je situace, kdy dřevo je částečně trvalejší dobu ve vodě, ale přitom i na vzduchu.

 

 

Je všeobecným pravidlem, že dřevo s velmi nízkou vlhkostí nebývá napadeno dřevokazným hmyzem. Zkušenosti specialistů jsou, že u dřeva s vlhkostí pod 10% toto opravdu funguje a pokud nepřesáhne vlhkost 18%, tak nenapadne takové dřevo ani dřevokazný hmyz.

 

Z pohledu dřevostaveb je třeba si ujasnit, které dřevo se při jejich realizacích nejvíce používá. Dubové dřevo je pro své velmi dobré vlastnosti a tvrdost poměrně drahé, a proto se při realizacích dřevostaveb velmi často používá cenově dostupnější smrk a také modřín. Smrkové dřevo je velmi dobře opracovatelné a trvale pružné, je na tom ale špatně při styku s vlhkostí, natož s vodou jako takovou. Pokud je smrk trvale vystavován vysoké vlhkosti, tak začne hnít a to poměrně rychle. Smrk je tedy vhodný do míst a konstrukcí, kde se s vlhkostí nebude setkávat a je třeba ho v konstrukci dřevostavby vůči vlhkosti chránit. Většinou se ochrana provádí pomocí speciálních nátěrů.

 

Velmi odolnou a tvrdou dřevinou je akát, který velmi dobře díky tříslovině odolává vodě, hodí se tedy zejména pro vodní stavby, například mola dřevostaveb zasahující do vody a podobné typy dřevěných konstrukcí. Akát nabízí vysokou stálost v exteriéru, dobře odolává klimatickým podmínkám v našem pásmu, proto se z něj vyrábějí různé palubky a segmenty dřevostaveb pro exteriér. Bohužel patří akát také mezi dražší dřeviny.

 

Dalším dřevem, které je používáno při realizacích dřevostaveb je modřín. Struktura modřínu je s velkým obsahem pryskyřice, což přináší velikou odolnost v případě cyklů vody a sucha. Pryskyřice jak je známo odpuzuje vodu a také zamezí napadení modřínu houbami. Modřín nemá problém se střídáním vlhka a vysychání. Díky těmto vlastnostem se právě tohle dřevo používá i jako záklop provětrávaných fasád. V České republice nejvíce roste modřín opadavý a také modřín japonský. Pro obklady domů a fasád bývá často používán také modřín sibiřský.

 

To jsme si představili několik nejznámějších dřevin a popsali jejich vlastnosti. Teď si asi mnozí z vás říkají, když je se dřevem takový problém, tak proč z něho vlastně stavět?

 

Protože zdánlivé problémy zmizí, když se dodržují pravidla. Jedním takovým je zajištění, aby voda nesetrvávala v případě, že se k dřevěné konstrukci dostane. Tudíž je třeba zajistit odtok vody. Stejně tak je to s obsahem kondenzátu ve vzduchu, který se do konstrukcí dřevostaveb dostává a může se srážet uvnitř při styku teplého vzduchu se studeným. Je třeba zajistit dostatečnou difúzi, tedy odchod par skrze konstrukce. Pak nebudeme mít problémy s použitím dřeva pro stavbu svého domu. A pozor, nemyslí se tím klasické dřevostavby, ale i pouhé části domu, které se realizují ze dřeva. Kombinace dřevostaveb se zděnými částmi a naopak, jsou celkem běžné.

 

Na závěr tohoto článku si vyvrátíme pár pověr o dřevě a vodě.

 

V případě povodní, které jsou pro naše pásmo aktuální, je dřevostavba po opadnutí vody na zbourání. NE! Toto není pravda, jelikož dřevostavby nabízejí svým konstrukčním řešením, které se skládá z několika vrstev, skvělé difúzní vlastnosti. Vlhko tedy odchází z konstrukce přirozenou cestou ven, nezůstává ve stěně. Vrstvy správně navržené difúzně otevřené stěny jsou z venčí proti vlhku chráněny a naopak z vnitřní strany jsou vrstvy seřazeny a uzpůsobeny tak, aby vlhko mohlo odcházet ven. Proto i v případě zatopení je na tom dřevostavba po opadnutí vody v tomto směru velmi dobře. Přesto se doporučuje kontrola stavby statikem a odborníkem, který ohodnotí stav dřeva, jestli není poškozeno z pohledu hniloby a hub, či dřevokazných škůdců. Vše je závislé na tom, jak dlouho bude povodeň trvat a jak se bude stavba vysoušet.

 

V případě poškozeného odpadu či vodovodního potrubí je dřevostavba poškozena. NE! Zpravidla tomu tak není, tento jev je problémem pro každou stavbu, ale v případě, že se vše odhalí včas, tak se dá vše zachránit. Navíc dřevěné konstrukce nabízejí ve většině případů výměnu částí za nové, zkušená firma umí poškozenou část dřevěné konstrukce nahradit zdravým dřevem.

 

V případě dřevostavby zasažené vodou se vždy snažte obnažit dřevěné konstrukce, aby mohly rychle vysychat. Tedy odstranit koberce a tapety, lamely plovoucích podlah (krytin) či další podobné komponenty, které by zásadně zpomalovaly vysychání. Je třeba intenzivně větrat, interiér vyčistit od bahna, nasadit vysoušeče. Čím dříve stavbu vysušíte, tím lépe pro stav dřeva. Nedojde tak k výskytu plísní a hub.

 

Voda je sice nepřítelem některým druhům dřevin a dřevostavbám, ale to je i zděným stavbám. Základem je zde lidský faktor, který zásadně může vše ovlivnit a to jak pozitivně, tak i negativně. Je třeba se držet pravidel a rad, pak vám bude stavba ze dřeva sloužit velmi dlouho.

Autor článku: Pavel Hanzelín


Objednávka zboží nebo dotaz na zboží.

Tento formulář CJ izolace, s.r.o. slouží k závazné objednávce nebo k dotazu na vybrané zboží . Do formuláře vpište veškeré požadované informace ohledně vybraného zboží s cenami které jste akceptovali nebo se na ně dotazujete a další informace o firmě nebo fyzické osobě k vystavení faktury a doručení zboží pokud se jedná již o závaznou objednávku. Postup jak správně objednat také naleznete zde.

 

Důležité je vepsat přesný název zboží, jeho rozměry (tloušťka v mm a počet m2, případně kusů podle druhu zboží). Případně cenu za dopravu pokud jste si ji u nás objednali. Veškeré ceny udávejte bez DPH. Následně vás budeme kontaktovat na zadané kontakty k projednání objednávky nebo vyřízení dotazu. Případně nás kontaktujte přímo na obchod@tepelna-izolace.cz

 

Se zaslanými daty budeme nakládat podle zákona o ochraně osobních údajů. Data nebudou poskytována dalším třetím osobám.  

Prosím vyplňte zejména prvky označené hvězdičkou jinak se odeslání objednávky nezdaří.

Obchodní podmínky pro prodej zboží naleznete zde.

 

Zasláním závazné objednávky z tohoto formuláře vyjadřujete jednoznačný souhlas s našimi obchodními podmínkami, jimiž se řídí tento obchodní vztah a jenž jsou zveřejněny zde.

Při objednávce zboží musí být použita formulace "závazná objednávka"


 
Vaše jméno * 
Jméno kontaktní osoby musí mít vztah k telefonnímu číslu, které si vyžádá náš formulář viz níže.
Jméno společnosti  
Pokud se jedná o firmu.
Vaše adresa nebo adresa vaší společnosti, PSČ u obcí okresní město.  
Fakturační adresa. Může být odlišná od adresy dodání.
Adresa pro doručení zboží,PSČ u obcí okresní město. * 
Adresa na kterou bude zboží dodáno.
Kontaktní telefon * 
Kontaktní telefon musí být zadán.
Vaše e-mailová adresa * 
E-mailová adresa musí být zadána správně, jinak budete marně očekávat naší odpověď.
 
V případě firmy.
DIČ  
V případě firmy.
Druh a jméno zboží. Tloušťka v "mm" počet "m2" počet kusů, "kg" nebo "bm" (běžných metrů) pokud to zboží umožňuje. V PŘÍPADĚ ZÁVAZNÉ OBJEDNÁVKY UVÁDĚJTE JEDNOTKOVOU CENU POKUD BYLA NÁMI JIŽ NABÍDNUTA. Jednotlivá zboží oddělujte klávesou "ENTER" * 
V PŘÍPADĚ ZÁVAZNÉ OBJEDNÁVKY UVÁDĚJTE JEDNOTKOVOU CENU POKUD BYLA NÁMI JIŽ NABÍDNUTA. Pro lepší přehlednost oddělujte jednotlivé zboží klávesou "enter" usnadní to naší orientaci v tomto textu.
Požadované datum dodání zboží pokud bylo sjednáno * . .
V případě že nebylo sjednáno datum, nastane tak po obdržení této závazné objednávky. Datum dodání vpište vždy, usnadní to naši nabídku i v případě dotazu. Některé zboží není skladem a my vám můžeme dát informaci kdy by bylo zboží k odběru skladem.
Objednávka dopravy  
Cena pokud byla sjednána a místo určení.
Závazná objednávka nebo dotaz na zboží? V případě zaslání "závazné objednávky" vyjadřujete jednoznačný souhlas našimi obchodními podmínkami. Tyto jsou zveřejněny u nás na www.tepelna-izolace.cz * 
Zde napište "závazná objednávka" nebo "dotaz". Zasláním závazné objednávky z tohoto formuláře souhlasíte s obchodními podmínkami, jimiž se řídí tento obchodní vztah a jenž jsou zveřejněny v této webové prezentaci.
Opište prosím číslo z obrázku: *
 
Napište prosím číslo 2:
 

* Prvky označené hvězdičkou jsou povinné