Délka hmoždinek při správném kotvení.

 Datum: 14.5.2008   Kategorie: Rady a návody 

Je třeba si uvědomit zda kotvíme izolant například polystyren na zcela nově postavenou obvodovou zeď nebo na již stávající omítnutou obvodovou zeď, tj. dodatečné zateplení. U dodatečného zateplení je třeba zjistit jaká je vrstva staré omítky a zda je alespoň zhruba konstatní po celé ploše zdi. Pakliže je konstatní je třeba zjistit z původní dokumentace domu z jakého materiálu je obvodová zeď postavena. Případně pokud dokumentaci nevlastníme si tuto informaci zjistit. Tato informace také rozhoduje o délce a počtu talířové hmoždinky na metr čtverečný.

Souhrnem je třeba zjistit tyto informace které rozhodují o délce talířové hmoždinky:

  • tloušťka desky izolantu (polystyren, vata)
  • u dodatečného zateplení tlioušťku vrstvy původní, stávající fasády
  • z čeho je postavena obvodová zeď

 

Za předpokladu že se jedná o polystyrenovou desku tloušťky 10cm, dále původní fasády cca 2cm silné vrstvy a zdiva z plné cihly, či u panelových domů, které se v dnešní době hromadně zateplují betonový panel, je třeba počítat s délkou hmoždinky minimálně 15 až 16cm délky pokud chceme opravdu hmoždinky použít účinně viz obrázek. Je třeba aby se rozpínací část hmoždinky, trnu rozpínala v co nejpevnější části zdi.

U zdí z cihlených bloků, tedy zdiva s vzduchovými dutinami je třeba počítat s delším trnem u hmoždinky a to u naší skladby s původní fasádou s délkou od 18cm až 20cm (u délky trnu 20cm je dobré použít pak hmoždinku s kovovým trnem). U všech výše zmíněných rad se počítá s 0,5cm zapuštěním talířku hmoždinky při zatloukání do izolantu. Rozmístění hmoždinek a systém umístění naleznete v článku "kotevní plán" zde

 

Po kliknutí se obrázek zvětší.


Přílohy:
Průřez obvodovou zdí při správném kotvení (dodatečné zateplení), 20 kB